2020.06.12. 01:13, vegzet-1
Kásagyöngyök:
Minden kásagyöngyöt üvegből készítenek. Ez a gyöngytípus az egyik legnépszerűbb, hatalmas szín- és méretválasztéka miatt. A kásagyöngyök minőségük szerint három nagy csoportba oszthatók távol-keleti, cseh illetve japán gyöngyök.
Lehetőség szerint ne a legolcsóbb gyöngyöt válaszd, ugyan létezik jó minőségű cseh kásagyöngy is, de igazán szép és egyforma gyöngyöt csak a japánok gyártanak. Szóval japán kásagyöngyből az alábbi méreteket szoktam használni.
-8/0-ást az ékszerek felépítéséhez, díszítéséhez
-11/0-ást és
-15/0-ást pedig az ásványok, rivolik befoglalásához, és díszítéshez is.
Cilinderes gyöngyök:
Mint cilinderes gyöngy kevésbé ismert, általában mindenki a márkaneveket használja. MIYUKI delica, TOHO treasure, TOHO aiko (bár ezt nálunk nem forgalmazzák). Ez a gyöngy egy apró rövidre vágott csőre emlékeztet, mely rendkívül egyenletes kidolgozású. Kitűnően használható gyöngyfűzéshez, gyöngyszövéshez, befoglaláshoz.
Én eddig csak 11/0-ás Miyuki delicát használtam a rivolik befoglalásához.
Préselt gyöngyök:
Nagyon változatos formákban (virág, levél, csepp, korong, négyszög, állat,...), méretben kapható. Színválasztéka is különösen nagy. A nagyobb darabok általában az ékszerek meghatározó darabjai.
Én használtam már levél és négyzet formát. Ezekről biztosan tudom, hogy használhatóak.
Az általam leggyakrabban használtak a
-6mm-es golyó és
-4mm-es golyó gyöngyök.
Csiszolt gyöngyök:
Kézzel vagy géppel csiszolt változatok is léteznek. A gépi csiszolás olcsóbb és nem is olyan szép megmunkálású. A kézi csiszolású gyöngyök ára magasabb, de gyönyörűek. Általában kerek vagy kúpos formákat használunk, de ennél a típusnál is nagy a forma választék.Két nagyon neves gyártó, a Swarovski és a Preciosa, de mellettük szintén találuk távol-keleti gyártókat is.
-4mm-es Swarovski bicone-t (kúpos gyöngyöt) és
-8/12/14mm-es rivoli-t szoktam használni, de ha épp színben nem találok megfelelőt, akkor a cseh gyártók termékei közt nézelődöm.
Cseh csiszoltak közül pedig
-4mm-es és
-6mm-es kerek gyöngyöt használok leggyakrabban.
Cseh Üveg Tekla:
Ezek az igazgyöngy utánzatok a mai napig nagyon népszerűek. Préseléses technikával készült üveg magra visznek fel egy vastag mázat. A máz pontos összetétele gyártási titok, csupán annyit tudunk róla, hogy a jellegzetes gyöngyház hatás eléréséhez halpikkelyt is felhasználnak.
Formája lehet kerek, csepp, rizs vagy szabálytalan is, de ma már sokféle préselt gyöngy formára alkalmazzák ezt a mázat. Fazettázott (csiszolt gyöngyként szoktuk emlegetni) gyöngyre is gyakran használják.
-4mm-es és
-6mm-es golyó változatát szoktam használni.
Swarovski igazgyöngy utánzat:
A Swarovski igazgyöngy utánzat magja kristályüveg, amire alapozás után speciális eljárással viszik fel a gyöngyházfényű színes nitrocellulóz lakkot 0,1mm vastagságban. A lakk nem tartalmaz semmilyen nehézfémet, mérgező vagy állati eredetű anyagot.
A kristály mag különböző formájú lehet. Félig fúrt változatban is gyártják a gömbölyű, félgömbölyű és csepp formákat, melyek nagyon jól használhatóak például fülbevalók készítéséhez.
-4mm-es és
-6mm-es golyó változatát szoktam használni.
Kabosonok:
Jellemzően furat nélküli lapos, vagy enyhén domború, esetleg kúpos hátú “kövek”. Befoglalásuk körbe gyöngyözéssel, foglalatba helyezéssel vagy ragasztás után sujtás zsinórral történik.
Anyaga többféle lehet: ásvány, kristály vagy üveg…
Használható fő motívumként egy-egy ékszerkészítésénél.
Én a
13x18mm-es oválist vagy
18x25mm-es oválist használom.
Ezeken kívül több olyan gyöngyöt is használhatsz, ami a felsorolásból kimaradt.
Csupán a képzeleted szabhat határt.
Ez is érdekelhet:
~ Mekkora cérnával érdemes dolgozni
~ Mire van szükség a sujtás ékszer készítéshez